Ada
Administrator
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 493
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: z daleka.... Płeć: Laseczka
|
Wysłany: Pon 19:28, 15 Mar 2010 Temat postu: Trymest III |
|
|
Tydzień Dwudziesty Szósty
Barierą stanowiącą o możliwości przeżycia wcześniaków jest rozwój płuc. Choć ukształtowały się już w 19. tygodniu ciąży, dopiero teraz zaczynają wytwarzać surfaktant - substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się (dzięki niej pęcherzyki - nawet nie wypełnione powietrzem - nie zapadając się jak sflaczałe baloniki). Dziecko zaczyna gromadzić pod skórą zasoby tłuszczu, ale nadal jest chudziutkie i drobniutkie: mierzy 23 cm i waży około 900g.
Tydzień Dwudziesty Siódmy
Zaczyna się ostatni trymestr ciąży. Dziecko osiągnęło wagę pełnego kilograma. Skulone mierzy około 24 cm, a od czubka głowy do dużego palca stopy ma 34 cm. W tym tygodniu ostatecznie wykształci się siatkówka (część oka odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do mózgu). Otwierają się sklejone powieki.
główka
Tydzień Dwudziesty Ósmy
Fale mózgowe przypominają fale mózgowe noworodka, można zaobserwować pierwsze oznaki czuwania. Na powierzchni mózgu zaczynają się formować charakterystyczne bruzdy i zwoje. Na szczuplutkiej buzi obciągniętej czerwoną pobrużdżoną skórą widać wyraźnie brwi i rzęsy, na głowie - strzechę ciemnych włosów. Dziecko urosło o kolejny centymetr i utyło o kolejne 100g, ale nadal nie ma dość podskórnej tkanki tłuszczowej, która sprawi, że niemowlęta są tak pulchne i słodkie.
serduszko
Tydzień Dwudziesty Dziewiąty
Tłuszcz odkładany pod skórą chroni dziecko przed utratą ciepła i pozwala regulować temperaturę. Warstwa białego tłuszczu pod skórą sprawia, że nieco się ono wygładza i wybiela. Za cztery tygodnie dziecko zgromadzi tyle tłuszczu, ze będzie on stanowił 4 proc. wagi jego ciała, ale przed nim jeszcze wiele magazynowania - w momencie porodu tłuszcz będzie stanowił 15 proc. wagi ciała. System nerwowy jest już rozwinięty: reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy. Dziecko bardzo dużo śni: 70-80 proc. czasu snuto okres szybkiego ruchu gałek ocznych tzw. faza REM) - taka faza snu u dorosłych to czas marzeń sennych. Prawdopodobnie w fazie REM mózg dziecka intensywnie ćwiczy przetwarzanie danych. Dziecko waży 1250g i mierzy 26cm (z wyprostowanymi nóżkami - 37cm).
Tydzień Trzydziesty
Ruchy dziecka nie są już takie silne i gwałtowne, bo w macicy ma coraz mniej miejsca. Żeby było wygodniej, przyjmuje charakterystyczną pozycję embrionalną: jest skulone, ma skrzyżowane rączki i nóżki. Większość dzieci ustawia się głową w dół i pozostaje w tej pozycji aż do dnia porodu. U chłopców do moszny kanałem pachwinowym zstępują jądra (wędrówka zakończy się za dwa tygodnie). Dziecko waży 1300g i zwinięte w kulkę mierzy 27cm.
Tydzień Trzydziesty Pierwszy
W siódmym miesiącu ciąży pępowina ma średnicę 1cm. W momencie narodzin będzie miała 35-60cm długości i średnicę 2cm. W pępowinie mieszczą się trzy naczynia krwionośne łączące dziecko z łożyskiem: jednym odprowadzana jest krew z produktami przemiany materii, dwa dostarczają natlenioną krew z substancjami odżywczymi. Naczynia krwionośne otoczone są unikalną tkanką śluzową występującą wyłącznie w pępowinie. Duży skok wagi - do 1600g - i kolejny centymetr na odcinku głowa-pupa.
Tydzień Trzydziesty Drugi
Płuca potrafią się rozprężać i maja wystarczającą powierzchnię, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi po narodzinach. Nie ma jeszcze krążenia płucnego (choć wszystkie naczynia krwionośne czekają w gotowości), włączy się dopiero po porodzie. Dziecku jest ciasno, nie ma już prawie miejsca na podskoki i tańce. Teraz jego ruchy mogą być dla ciebie bolesne. Znów duży przyrost wagi - do 1800g. W ostatnich tygodniach ciąży waga dziecka rośnie tylko dzięki coraz grubszej tkance tłuszczowej. Dziecko mierzy 29cm (41cm z wyprostowanymi nogami). Tobie jest coraz ciężej - pojawiają się obrzęki, bóle pleców, mrowienia nóg. Do snu i odpoczynku układaj się na boku, z poduszką pod brzuchem i jednym kolanem.
Tydzień Trzydziesty Trzeci
Wykształcił się odruch zwężania źrenic pod wpływem światła. Ten bezwarunkowy odruch jest też bardzo ważnym elementem mowy ciała ? jeśli jesteśmy do kogoś życzliwie nastawieni, źrenice rozszerzają się, lęk i agresja powodują ich zwężanie. Dziecko jest już różowiutkim, gładkim bobasem, tłuszcz stanowi 8 proc. wagi ciała. Waży pełne 2 kg, urosło kolejne 3 cm.
Tydzień Trzydziesty Czwarty
Rozwój w ostatnich tygodniach ciąży ulega spowolnieniu. Teraz dziecko już tylko rośnie i ćwiczy potrzebne mu po drugiej stronie brzucha umiejętności, np. 80 proc. czasu spędza, wdychając i wydychając wody płodowe. Waży około 2300g i ma 32cm długości
Tydzień Trzydziesty Piąty
Dziecko nadal obrasta w tłuszczyk ? codziennie przybywa go 14g. Czas spędza we śnie. U dorosłych marzenia senne zajmują tylko 25 proc. czasu snu, u dziecka w ostatnim miesiącu ciąży - aż 60 proc. Prawdopodobnie nie śnią mu się obrazy, ale dźwięki, dotyk i ruch. Waży teraz ponad 2,5kg, mierzy 33cm (po rozprostowaniu nóżek aż 45cm). Całkowicie wypełnia twój brzuch: czasem masz trudności w oddychaniu, bo mały coraz mocniej uciska twoją przeponę, znowu może pojawiać się zgaga, wciąż chodzisz do ubikacji, trudno ci spać.
Tydzień Trzydziesty Szósty
Waga - około 2800g, od ciemienia do siedzenia 34 cm. Wokół życiowych narządów nagromadziła się brązowa tkanka tłuszczowa (dostarczająca ciepła), a pod skórą jest już gruba warstwa białej tkanki tłuszczowej (utrzymującej ciepło). Zanika meszek i maż płodowa (jeszcze tylko trochę jej zostaje w fałdach skóry i na plecach). Dziecko połyka zrzucony meszek i martwe komórki. To właśnie one osadzą się w jelitach i zostaną wydalone w postaci smółki. Maluch przygotowuje się do narodzin ? główka może się już kierować w stronę kanału rodnego, co sprawia że dno macicy się obniża. Ty oddychasz z ulgą, zelżał nieco ucisk na żebra.
Tydzień Trzydziesty Siódmy
Dziecko ma około 47cm wzrostu (35cm zwinięte w kłębek). Waży prawie 3 kg. Nadnercza zaczynają wytwarzać kortyzon ? hormon, który ma wpływ na pracę płuc. Teraz są one już w pełni przygotowane do oddychania. Poród w kolejnym, trzydziestym ósmym tygodniu to już poród o czasie.
Tydzień Trzydziesty Ósmy
Dziecko utyło o kolejne 100g. Zgrabna główka, stanowiąca już tylko ? długości ciała, wstawiła się w miednicę (zaledwie w 3 proc. wszystkich ciąż przodują nóżki lub pośladki). Jeśli dziecko nadal nie jest odwrócone głową w dół, możesz mu pomóc wykonując tę ostatnią woltę, delikatnie masując swój brzuch.
Tydzień Trzydziesty Dziewiąty
Jeszcze centymetr wzrostu i 150g wagi. Ty jesteś straszliwie zmęczona. Marzysz już o tym, żeby wreszcie było po wszystkim. Od pewnego momentu ciąża jest idealną sytuacją decyzyjną: nie ma alternatywy, można tylko urodzić. Na dodatek to nie ty podejmujesz decyzje, kiedy to nastąpi - inicjatywa leży po stronie dziecka.
Tydzień Czterdziesty
Typowy kandydat na noworodka (którego wagę notowaliśmy w kolejnych miesiącach ciąży) ma teraz z wyprostowanymi nóżkami około 50cm wzrostu i waży około 3,5 kg. Twoje mięśnie, które przez dziewięć miesięcy dostawały od mózgu sygnały, że mają się ucieszyć i uspokoić, teraz zabierają się do ciężkiej pracy. Organizm dbał o zachowanie równowagi pomiędzy konkurującymi hormonami ? estrogenem, który wywołuje kurczenie się mięśni, i progesteronem, który rozluźnia. Progesteronu musiało być trochę więcej. Teraz przeważa estrogen: zmiękcza szyjkę macicy i ułatwia rozwieranie. Gdy dziecko gotowe jest do narodzin, daje ci sygnał uruchamiający procesy hormonalne. Już za kilka godzin będziesz trzymała w ramionach tę ukochaną, najwspanialszą pod słońcem istotę.
Post został pochwalony 0 razy
|
|