Ada
Administrator
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 493
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: z daleka.... Płeć: Laseczka
|
Wysłany: Pon 19:14, 15 Mar 2010 Temat postu: 3 m-c :) |
|
|
3 miesiąc - czaruję cały świat
W tym miesiącu maluch wreszcie zauważy, że oprócz jedzenia, płakania i spania istnieją jeszcze inne zajęcia. Coraz ważniejsza staje się stymulacja zmysłów twojego dziecka. Chce, żebyś do niego mówiła, bawiła się z nim i pokazywała mu nowe rzeczy. Uwielbia też, kiedy się wygłupiasz. Będzie zafascynowane, gdy zaczniesz potrząsać głową, klaskać w dłonie albo wyciągać język. Zdecydowanie protestuje, kiedy na dłużej zostawisz je samo.
Położone na plecach usiłuje przewrócić się na bok i czasami udaje mu się dokonać tej sztuki. Dlatego nigdy nie zostawiaj go samego na przewijaku lub kanapie, bo może spaść.
Rzadko, które niemowlę w tym wieku spokojnie leży. Lubi być noszone w pionowej pozycji, lubi też siedzieć na leżaczku. Jest przecież tyle interesujących rzeczy wokół.
Być może twoje dziecko zaczyna już „konwersować”. Dźwięki głosu lub muzyki nie tylko potrafią je uspokoić, kiedy grymasi, ale też skłaniają je do odpowiedzi w formie gaworzenia. Będzie uszczęśliwione jeśli podtrzymasz konwersację wypełnioną dźwiękami „aaa” i „oooo” nawet przez 20 minut.
Do tej pory dziecko zazwyczaj zwijało dłonie w pięść. W tym miesiącu zaczyna otwierać dłonie, a czasem nawet trzymać je zupełnie luźno. Zaczyna wpatrywać się w swoje ręce i ćwiczyć ruchy palcami. Czasem nawet jest zaskoczone, kiedy jego dłoń pojawi się nagle w polu widzenia.
Ponieważ może już sięgać po rzecz i chwycić je dłonią to dobry moment na przeorganizowanie waszego mieszkania. Umieść poza zasięgiem malucha wszystko co może mu zaszkodzić - środki czystości i rośliny. Uważaj na małe przedmioty, które może znaleźć i połknąć. Pamiętaj, że każdy zdobyty przedmiot wędruje wprost do buzi.
Dziecko może utrzymywać się z twoją pomocą w pozycji półleżącej. Leżąc na brzuchu, wysoko unosi głowę i może wytrzymać tak całą minutę. Kiedy je postawisz, przez krótki czas utrzymuje głowę w górze. Umie też unosić ręce i łączyć je ze sobą. Nie wpadaj jednak w panikę jeśli twoja pociecha nie opanowała jeszcze sztuki podnoszenia główki. Ma na to czas do końca czwartego miesiąca.
Dużo niemowlaków w tym wieku zaczyna się ślinić. Nie jest to oznaka ząbkowania, tylko braku umiejętności połykania śliny. Jeśli skóra malucha jest z tego powodu podrażniona, smaruj ją kilka razy dziennie kremem dla dzieci.
Pod koniec miesiąca dziecko może już spać nawet 10 godzin w ciągu nocy, choć może też się czasem budzić, by się trochę poprzeciągać. Zdarza mu się wtedy grymasić, jednak stopniowo nauczy się nie budzić, jeśli tylko nie będziesz do niego biegać na każde zawołanie.
Rozwój fizyczny
Kiedy leży na brzuszku podpiera się na łokciach i potrafi trzymać uniesioną klatkę piersiową oraz wyprostowaną głowę przez około minuty
Przy podciąganiu do pionu lekko unosi głowę
W siadzie kontroluje głowę przez około pół minuty
Wzbogaca się jego mimika twarzy, sprawność i umiejętność wydawania dźwięków
Kiedy go podniesiesz, kontroluje swoje ciało, nie zwisa już bezwładnie
Nie zaciska już pięści, dłonie trzyma zazwyczaj otwarte
Rozwój społeczny
Zaczyna rozpoznawać i rozróżniać członków rodziny
Śmieje się spontanicznie i często
Mniej płacze, gdy jednak się rozzłości, głośno krzyczy, a w jego oczach pojawiają się prawdziwe łzy.
W odpowiedzi na dźwięki może gaworzyć
Reaguje na obecność rodziców – stara się zwrócić uwagę, kiedy któreś z nich jest w pobliżu
Rozwój intelektualny
Śledzi przedmiot oddalający się z pola widzenia, przypadkowo zaczepia zawieszone przedmioty nad łóżeczkiem.
Szuka źródła dźwięku obracając głowę
Studiuje ruchy swoich rąk
Poznaje swoją twarz, oczy i usta dotykając ich rękami
Rozróżnia mowę spośród innych dźwięków
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Ada dnia Pon 20:29, 15 Mar 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|